Lituanistinio šveitimo organizavimo patirtimi dalinasi Airijos Lietuvių Bendruomenės (ALB) pirmininkas Dr Arūnas Teišerskis.

Su Airijoje veikiančiomis lituanistinėmis mokyklomis galite susipažinti ALB svetainėje alb.ie.

ALB švietimo grupė rekomenduoja vaikus į lituanistinę mokyklą priimti nuo 4 metų - čia tas susiję ir su vietiniais įstatymais, kurie reglamentuoja, kad tokio amžiaus vaikas yra pakankamai savarankiškas ir jam reikalingas priežiūros lygis mažesnis, nei jaunesniems, todėl ir dėmesys tokio tipo vaikų grupėms iš įvairių instancijų yra švelnesnis. Dėl to visos mokyklos priima vaikus tik nuo 4 metų amžiaus.

Galima dirbti ir su jaunesniais - tokiu atveju užsiėmimuose privalo būtinai dalyvauti vaikų tėvai ir kartu dirbti su savo vaikučiais pagal mokytojos pavyzdį. Tokie dalykai populiariai vadinami mamų grupėmis ar mamų klubais - nemaišyti su kitu reiškiniu, kur mamytės, palikusios vaikus darželyje, ateina papliurpti ir kavos išgerti :). Aišku, tokius užsiėmimus idealiu atveju veda bent kiek patyrusios auklėtojos-pedagogės, nes tokio amžiaus vaiko mokymas yra vienas iš sunkiausių dalykų, nors visiems dažnai atrodo, kad čia tik pažaisti su vaiku reikia. Čia reikia ir temas vaikų ugdymui atrinkti, kad jų amžių atitiktų ir žinoti, kaip atkreipti vaiko dėmesį ir t.t., ir pan. Jei nėra patyrusios auklėtojos, galima ir šiaip tėvams susirinkti, vaikams leisti pabendrauti, skaityti lietuviškas pasakas ir kitus kūrinius, nes tokio amžiaus vaikams ypač svarbus dalykas mokantis kalbą yra žodyno ugdymas ir suaugusių kalbos klausymas.

Vyresniems vaikams, nuo 4 iki 7 metų amžiaus galima daryti atskirą grupę, kur tėvelių dalyvavimas nereikalingas, nebent patiems jauniausiems, kurie įnirtingai nenori paleisti mamos ir verkia. Bet ir tuo atveju reikia pratinti vaiką, kad mama amžinai prie jo nestovės. Čia vėlgi užsiima bent kiek ikimokyklinio auklėjimo ragavusios auklėtojos, nes mažyliams sunku sukaupti dėmesį ilgesniam laikui, tam yra specialios metodikos. Jei neturite tokių specialistų, galite pabandyti pasiieškoti literatūros apie tai internete ar užsisakyti knygų, nes vėlgi, daug kas galvoja, kad su tokiais vaikais yra tik žaidžiama. Tačiau čia vėl daug dėmesio reikia skirti žodynui, rankos lavinimui, dėmesio sukaupimui ir pan. Jei vaikų daugiau, mokykloms rekomenduojame atskirti šešiamečius, kurie jau kaip ir ruošiasi pirmai klasei. Pastariesiems labai gera mokymosi  priemonė yra Sirtautų Baltaragė.

Dar vyresnius nuo 7 metų ir toliau, jei jų nedaug, rekomenduojame skirstyti į minimum dvi grupes - mokančius rašyti ir skaityti, nebūtinai lietuviškai, ir dar tik besimokančius. Mažiesiems, besimokantiems, be abejo, eina raidelių rašymas, skaitymo mokymasis. Galima tam naudoti Labas vadovėlius, stipresniems duoti užduotis iš Pupos ar Šaltinėlio vadovėlių.

Skaitymo mokymui nebloga priemonė yra Pupos serijos pirmokų skaitiniai. Ten toje knygoje puslapiuose yra sudėlioti atskiri tekstai, kuriuos galima išsikirpti, mes dar sulaminuojame, kad ilgiau laikytų, ir duoti vaikams tokias korteles skaityti, nes tekstai prasideda nuo pačių paprasčiausių žodžių skaitymo su paveiksliukai iki didesnių tekstinių gabalų. Tokias korteles patogu ir vaikams duoti namo parsinešti, kad jie kartu su tėvais paskaitytų ir panašiai. Be abejo, galima naudoti ir visokias internete skelbiamas metodikas ir priemones.

Vyresniems, jų dažniausiai steigiant mokyklą būna nedaug, mes rekomenduojame vadinamą skaitytojų klubo modelį. Šie jau skaityti moka ir jiems pamokos vykdomos užduodant namuose skaityti įvairias vaikiškas grožinės literatūros knygeles, sugalvojant pratimus ir rašinius (ar piešinius) tomis temomis.

Nemokantiems gerai lietuviškai galima naudoti Labas metodikas, ypač trečią dalį, kuri yra skaitinių rinkinys.Vadovėlis ir audio medžiaga elektroniniame formate yra prieinama ineternete. Nuoroda.

Taip toliau vystomas vaikų žodynas, jie skatinami skaityti, susipažįsta su gramatikos pagrindais, o mokytoja, prižiūrinti tuos vaikus, gali jiems individualiai padalinti įvairias papildomas užduotis iš Labas, Pupos ar Šaltinėlio metodinių priemonių. Būtų gerai turėti kokį nors žmogų, kuris bent kiek daugiau
nusimano lietuvių kalbos gramatikoje ir sugebės paruošti įvairias individualias užduotis vaikams. Be abejo, tam reikia turėti ir tam tikrą mokyklos bibliotekėlę. Vėliau, kai (ir jei) tokių padaugėja, juos galima ir į atskiras grupes pagal amžių skirstyti.

Tokios yra mūsų pradinės rekomendacijos mažoms ir pradedančioms mokykloms. Rekomenduojami grupių dydžiai būna nuo 4 iki 15 vaikų,  jei susirenka daugiau, galima grupes labiau smulkinti atskiraint skirtingo amžiaus vaikus. Čia viskas dar priklauso nuo turimų patalpų ir nuo mokytojų kiekio. Mažesnių nei 7 metai vaikų grupėse rekomenduojame turėti du suaugusius asmenis - pagrindinę auklėtoją ir pagalbininką.
Rekomenduojame pamokas daryti tris valandas, na, pirmais metais galima ir dvi valandas. Būna mokyklos, kuriose dirba labai mažai mokytojų, veikia pamainomis - iš ryto ateina mažesni vaikai, po pietų didesni.

Patalpų galima ieškoti savivaldybėse, įvairiuose bendruomenių, parapijų ar šeimos paramos centruose  ar net mokyklose. Airijoje už bet kokias patalpas būtinai reikia mokėti nuomą, net ir savivaldybės suteikiamas, kitose šalyse galima ir nemokamai gauti. Aišku, mokyklos organizatoriams reikia sutarti dėl kainos tėvams - tą patartina nustatyti iš karto, nes pradėjus veiklą už dyką ar labai simbolinį mokestį, vėliau mūsų tautiečiams būna sunku išaiškinti kodėl keliamas mokestis padidėjus išlaidoms. Čia reikia įskaityti nuomos kainą, jei tokia yra, įvairias sąnaudas, kaip knygų pirkimas mokyklos bibliotekai ar kitos išlaidos, ir net pagalvoti apie tam tikrų išmokų mokytojams mokėjimą už pravedamas pamokas.

Aišku, visų mokyklų pradžia būna savanoriškas darbas, bet vėliau, norint išlaikyti mokyklą, ją
plėsti ir pasikviesti labiau kvalifikuotus specialistus, to dažniausiai neišvengsi. Airijoje rekomenduojame vidutinišką kainąntėvams 3 eur už valandą - bet čia airiškomis kainomis, kurios labai mažai atsilieka nuo skandinaviškų, kai kur net ir lenkia, pavyzdžiui, Portugalijoje tą galima gal ir pigiau padaryti.

Patiko (7)

Rodyk draugams